Оқытушыға арналған жадынама “Эмоционалды күйзелістің белгілері және студенттің өз-өзіне қол жұмсауын»

Мүмкін суицид туралы бірнеше белгілердің тіркесімі айтады:

1. Өз істерін тәртіпке келтіру – бағалы заттарды тарату, буып-түю. Адам жалқау болуы мүмкін, кенеттен ол бәрін ретке келтіре бастайды. Соңғы дайындықты жасайды.
  2. Қоштасу. Ол әр түрлі адамдарға өмірдің әртүрлі кезеңдерінде көмек көрсеткені үшін ризашылық білдіру түрінде болуы мүмкін.
  3. Сыртқы қанағаттану-бұл энергияның көтерілуі. Егер өз-өзіне қол жұмсау туралы шешім қабылданып, жоспар жасалса, онда осы тақырып бойынша ойлар азаптауды тоқтатады, артық энергия пайда болады. Сыртқы расслабляется – көрінуі мүмкін, ол бас тартып, ой қазасы туралы. Күшті көтеру жағдайы терең депрессиядан гөрі қауіпті болуы мүмкін.
  4. Жазбаша нұсқаулар (хаттарда, жазбаларда, күнделіктерде).
  5. Ауызша нұсқаулар немесе қауіптер. Оларға мыналар жатады: суицид, өлім, апаттар туралы армандар, адамдардың өлімі немесе өз өлімі туралы армандар

№1 оқытушыға арналған жадынама

“Жасөспірімге суицидке дейінгі жағдайда қалай көмектесуге болады» Тыңдау – “мен сені естимін”. “Жақсы, бәрі жаман емес”, “Сіз жақсы боласыз”, “мұны істеудің қажеті жоқ”сияқты жалпы сөздермен жұбатуға тырыспаңыз. Оған сөйлеуге мүмкіндік беріңіз. Сұрақтар қойып, мұқият тыңдаңыз. Талқылау-жоспарлар мен мәселелерді ашық талқылау алаңдаушылықты жояды. Бұл туралы айтуға қорықпаңыз – адамдардың көпшілігі өз-өзіне қол жұмсау туралы ыңғайсыз сезінеді, бұл тақырыпты жоққа шығарудан немесе болдырмаудан көрінеді. Әңгімелесу мүмкін емес әкеліп соғуы өзін-өзі, сонда қалай қашу осы тақырыпты жеке әңгімелесу барысында педагог балаға арттырады мазасыздық, сенімсіздік педагогу. Болжалды суицидтің жанама көрсеткіштеріне мұқият болыңыз. Әрбір шутливое хурайра (немесе қауіп) жасөспірімнің өзіне қол салған жөн қабылдауға шындап. Жасөспірімдер көбінесе байыпты айтқандарын жоққа шығарады, ересек адамды шамадан тыс мазасыздығы үшін мазақ етуге тырысады, ашуды бейнелей алады.

Студентке арналған жадынама

«Стресті қалай жеңуге болады»

Өмірде тыныштық пен ұстамдылықты сақтау қажет көптеген қиын жағдайлар бар: бұл емтихан, бақылау, үлкен аудитория алдында сөйлеу, жанжал және т.б. мұндай жағдайлар стресс деп аталады (ағылшын тілінен аударғанда «стресс» – «есеңгіреу»). Стресс-бұл күнделікті өмірде де, ерекше жағдайларда да ең қиын, қиын жағдайларда адамның іс-әрекеті кезінде пайда болатын психикалық стресс жағдайы.

Стресс біздің қоғамның барлық салаларына еніп, біздің өміріміздің бір бөлігіне айналды. Егер сіз өте сезімтал болсаңыз, онда сіздің денеңіз ауырсынумен, жүрек айнуымен, мазасыздықпен стресске жауап береді. Егер сізде кешіктірілген реакция болса, сіз оны кешке үйге оралғанда немесе ұйықтап жатқанда сезінесіз. Бірақ реакция жылдамдығына қарамастан, сіздің денеңізде бірдей процесс жүреді. Стресс көзі мен реакция уақытына қарамастан, нәтижелер әрқашан бірдей. Ұзақ мерзімді кернеу тітіркенудің, жылаудың, тез шаршаудың жоғарылауына әкелуі мүмкін. Сондай-ақ, стресс әртүрлі ауруларды тудыруы мүмкін. Бұған жол бермеу үшін кернеуді жеңілдетудің, оның жағдайын реттеудің қарапайым әдістерін білу қажет.

Сен үшін шиеленіскен жағдайда өзіңді бақылауды сақтап қалу үшін қарапайым тәсілдерді пайдалан:

1. Маңдайыңызды, самайыңыз бен артерияларды суық сумен сүртіңіз.
  2. Айналаңызға қарап, бір тақырыптан екінші тақырыпқа баяу ауысып, олардың сыртқы түрін ақылмен сипаттаңыз. Әр жеке тақырыпқа назар аударыңыз. Бұл ішкі шиеленістен арылуға және қоршаған ортаны ұтымды қабылдауға назар аударуға көмектеседі.
  3. Терезеден аспанға қараңыз. Көргендеріңізге назар аударыңыз.
  4. Баяу, бірнеше жұтым су ішіңіз. Тамақ арқылы су ағып жатқан кездегі сезімдерге назар аударыңыз.
  5. Өзіңізді жағымды ортада елестетіп көріңіз – бақта, жағажайда, әткеншекте, душта және т.б. Көңіліңізді көтеріп, күлімсіреңіз, бұл жағдайды бүкіл денеңізбен сезініңіз.
  6. Тыныштандыру формуласын қолдан, мысалы: «Бүгін мен ұсақ-түйектерге мән бермеймін».
  7. Сіздің жағдайыңызды реттеудің ең қарапайымы, бірақ тиімді әдісі – бет бұлшықеттерін босаңсыту. Сұра өзінен: «Мен тұйықпын ба? Менің бет сүйегім ширыққан емес пе? Мен қазір күлімсірей аламын ба?»
  8. Тыныс алуға назар аударыңыз. Ақырындап дем шығару арқылы бірнеше терең тыныс алып шығару.

Егер сіз стресстік жағдайды өзіңіз жеңе алмасаңыз онда ата-анаңыздан, мамандардан көмек сұраңыз.