Колледж тарихы

Қостанай ауылшаруашылық техникумы Ұлы Отан соғысы жылдарында, 1943 жылы Қостанай қаласында бригадирлер мен фермерлердің және малшылардың колхозаралық мектебінің негізінде құрылды.

1997 жылы құрылған агрономиялық және зоотехникалық екі кафедра болды. 1946 жылы ветеринария бөлімі ашылды.

Жас ветеринарлық кадрларды даярлауға және тәрбиелеуге  келесі оқытушылар үлкен үлес қосты: Косов Г.П., А.Г. Деревягина, Е.И. Конвисарева, Л.Д. Пионтковская, Исаев В.С., А.Ф. Огурцов А.Г. Халилов, Н.К. Аргимбаева, Р.В. Дудукалова, В.П. Михайлов, А.Г. Чуносова, Н.Г. Романова, П.Я. Конвисарев, А.М. Бутина, Л.Л. Тарасенко, В.П. Кудряшов, П.Я. Шкунов, В.И. Рязанов, Н.И. Краснова, М.Т. Онищенко, Г.Г. Якимов, Н.В. Осипова, М.Г.

1960 ж есепші бөлімі  жұмыс істей бастады.

Кафедраның дамуына өз өмірін мұғалімдерге арнаған адамдар үлкен үлес қосты. Олардың ішінде: Кошевкин А.Ф., Кошевкина А.В., Мережко А.Ф., Жәнібеков М.Ш., Джургумбаев К.Д., Ластоверова. A. Бұл оқытушылар осы бөлімнің негізін қалады. Бухгалтерлік есеп кафедрасының алғашқы түлектерінің арасында көптеген танымал экономистер, есепшілер, үй шаруашылықтары мен ұйымдардың директорлары, аудандардың бірінші басшылары бар. Олардың көпшілігі өмір бойы ауыл шаруашылығымен айналысып, еліміздің экономикасына үлкен үлес қосты. Қазір олар лайықты демалыста.
Бұл Кулик П.Д., Мета Ю.Д., Бектабоганов Ж., Акбасов Е., Трегуб А., Сорокин А.С., Сергеенко А.Е., Башаров Н.Д., Садыков К.И., Шевченко В.В., Катрук В.А. және басқалар. Техникалық мекеменің директорлары – М.Н. Костюченко, оқу процесін жетілдіруге және жас кадрларды тәрбиелеуге үлкен үлес қосты Шамишев Ж.Е., Баймурин Г.Н., Гетманский М.Г., Жәнібеков М.Ш., Руденко В.И., Сағындықов Б.Н. ,Гайдар Г.С ., Байғабылов С.Қ.
Техникалық оқу орны көптеген жылдар бойы ауылшаруашылық өндірісі үшін орта буын мамандарының тірегі болды. Техникалық оқу орны болған кезде 20 мыңнан астам маман оқытылды, мамандардың 30% -дан астамы және ауылшаруашылық өндірісінің менеджерлері техникалық училищенің түлектері. Олардың ішінде ветеринария ғылымдарының докторлары, профессорлар – И. Косилов, П. П. Вибе, В. П. Русалеев; Таранов құс фабрикасының бұрынғы бас директоры, Социалистік Еңбек Ері – Ли Ён Бен;

Ақтөбе облыстық халық депутаттары кеңесінің төрағасы, Социалистік Еңбек Ері – Қозыбаев О.К .;

аудандық комитеттің бірінші хатшысы, облыстық асыл тұқымды малдар қауымдастығының төрағасы – Ванин А.Г.

Облыстық ауыл шаруашылығы басқармасы бастығының бірінші орынбасары, мал шаруашылығы өнімдерін сатыпалу инспекциясының бастығы – Колашеев П.

облыстық асылтұқымды малдар бірлестігінің бас ветеринар дәрігері – Коновалов А.

биолог, Қостанай мемлекеттік университетінің жетекші маманы -П. Корзанов;

аудандар мен шаруа қожалықтарының жүздеген директорлары мен бас мамандары.

Қостанай облыстық кәсіптік білім беру басқармасының 1965 жылғы 20 тамыздағы № 102 бұйрығына сәйкес Затобольск ауылында № 128 кәсіптік-техникалық мектеп құрылды, ал 1984 жылғы 8 шілдедегі № 9 кәсіптік-техникалық училище 1984 жылғы 8 шілдедегі № 04-1-20 / 47 кәсіптік мектеп болып аталды. Қостанай облысының әкімі Үкіметтің «әлеуметтік институттарды оңтайландыру туралы» қаулысын іске асыру үшін Қостанай ауылшаруашылық колледжі мен Қостанай ауданының №9 кәсіптік мектебін біріктіріп, олардың негізінде бұрынғы №9 техникалық мектеп департаментке айналған Затобольск ауылында Қостанай ауылшаруашылық колледжін құруға шешім қабылдады. Қостанай облысы Білім басқармасының 1999 жылғы 13 қаңтардағы № 8 бұйрығымен Қостанай ауылшаруашылық колледжінің мекемесі Қостанай ауылшаруашылық колледжі мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны болып қайта құрылды.

2005 жылы Қостанай ауданының әділет басқармасымен берілген заңды тұлғаны мемлекеттік қайта тіркеу туралы № 110-1937-08-ГП куәлігіне сәйкес «В» сериялы, 2005 жылғы 13 мамырдағы № 0271361. Колледж «Қостанай облысы әкімдігі білім басқармасының Қостанай ауылшаруашылық колледжі, Қостанай ауданының әкімдігі» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны болып қайта аталды.

2006 жылғы 4 сәуірдегі № 149 бұйрығымен Қостанай облыстық агроэкономикалық колледжінің Владимиров құрылымдық бөлімшесі Қостанай ауылшаруашылық колледжіне берілді.

Колледждің заңды мекен-жайы: 111100, Қазақстан, Қостанай облысы, Қостанай ауданы, Затобол а., Терешков көш., 15/4, тел. 2 – 15 – 66.